Přeskočit na obsah

Hana Heringová

Praha 5 si zaslouží radnici, která je pro občany partnerem

Informační specialistka

Zelení

Už jste někdy zkoušeli na webu Prahy 5 najít text usnesení třeba ke stavbě, kterou Vám mají postavit naproti v ulici? A podařilo se Vám to? 

V minulých komunálních volbách v roce 2018 jsme jako Zelení po několika volebních obdobích z radnice Prahy 5 vypadli a nezbylo nám tak než začít dění sledovat zvnějšku. Kdo se o pohled „pod pokličku“ rozhodování pokouší, jednoduše si uvědomí, že komunikace radnice vůči občanům není zcela otevřená. Praha 5 sice formálně plní znaky otevřené radnice – jednání zastupitelstva jsou přenášena online, zápisy z jednání rady městské části, komisí a výborů jsou k dispozici (někde) na webu, paní starostka organizuje setkání s obyvateli atd. Ale na setkáních je diskuze nevybíravě omezena na předem daná, nekonfliktní témata, zápisy z jednání orgánů najdete na webu jen s kusem štěstí a v radničním časopise Pětka zpravidla vše působí jako zalité sluncem a opravdu vyvážené informace, včetně těch kritických, tam nenajdete.

Krátce o mně: je mi 41 let a s krátkými přestávkami celý život bydlím na Praze 5. Dětství jsem prožila v Košířích, dospívání na sídlišti Barrandov, teď bydlím v Jinonicích mezi mou oblíbenou Vidoulí, lesoparkem Cibulka a Dívčími Hrady. Zatím jsem ještě neodhalila jinou část Prahy, kde by se mi líbilo víc.

Po dvanácti letech jako informační specialistka v technologické korporaci jsem nedávno začala pracovat v oddělení strategie a rozvoje Národní technické knihovny, které se podílí na vývoji služeb pro informační podporu výzkumu, vývoje a inovací v ČR. Mimo práci ráda cestuju, zpravidla s batohem na zádech, od dob covidu nejčastěji po Čechách a blízkém okolí. Se „zelenou“ kolegyní Hanou Matoušovou jsme před dvěma lety založily spolek Praha cirkulární, se kterým pořádáme akce propagující šetrné nakládání se zdroji např. v podobě re-use center. V minulosti jsem dlouhodobě dobrovolničila v nízkoprahové sociální prádelně na Žižkově, v poslední době na Hlavním nádraží, kam přijížděli uprchlíci z válečné Ukrajiny.

Na radnici bych ráda navázala na skvělou práci, kterou odvádějí kolegové ze Zelených na ostatních pražských městských částech, i na to, co odpracovali zastupitelé za Zelené a KDU-ČSL na Praze 5 v minulých volebních obdobích. Chci se zaměřit na otevřenou a důvěryhodnou komunikaci radnice, spolupráci s místními spolky a v neposlední řadě také na udržitelnost a na adaptační opatření ke zvládnutí postupující klimatické krize. Praha 5 si zaslouží radnici, která se k lidem chová jako partner, a ne jako soupeř, a která vnímá jako prioritu hlavně dlouhodobě udržitelnou kvalitu života lidí. I to vyjadřuje volební heslo naší koalice s KDU-ČSL: „Praha 5 pro nás i příští generace.