Přeskočit na obsah

Simona Švingrová

Školství jako společný projekt

Překladatelka, předsedkyně Spolku rodičů a přátel ZŠ Žvahov, z.s.

Nezávislá

Občas se přistihnu, jak ve starých Hlubočepech, kde žiji přes 11 let, očekávám, že se „někdo“ postará – o to, aby fungovala škola i škola a bylo v nich dostatek místa pro všechny místní děti, aby fungovalo fotbalové hřiště, kam chodí hrát fotbal moji synové, aby byly namalované přechody, přes které denně přecházejí (nejen) moje děti atd. Časem jsem pochopila, že „samo“ se nezařídí nic. Že pokud se o to nepokusím sama, tak to prostě nebude. A to mě přivedlo do dvou místních spolků a posléze i na kandidátku do zastupitelstva MČ Praha 5. Jsem ráda, že mi lidé od lidovců a zelených dali důvěru a možnost něco změnit.

Prožila jsem v Hlubočepech kauzy drobné i ty zásadní – jako bylo znovuotevření ZŠ Pod Žvahovem, ze které se dnes stala plnohodnotná a navíc vyhledávaná škola. A přála bych všem na pětce, aby měli tu svou školu a školku a aby je měli rádi – nejenom děti, ale i jejich rodiče, jako máma 4 dětí vím, jak je to důležité. A když Vám děti rostou, možná také zjišťujete, jak důležitá jsou sportoviště všeho druhu – třeba fotbalové hřiště ve Vaší čtvrti (proč musí zmizet jedno krásné na Smíchově, které je součástí areálu Erpet?) a co takhle jít si v zimě zabruslit? Podaří se nám zachránit Nikolajku?

Školy, školky a sportoviště vnímám jako součást veřejného prostoru. My všichni jsme zodpovědní za jeho utváření. Máme možnost zapojit se prostřednictvím spolků (v mém případě Spolek rodičů a přátel ZŠ Žvahov a FK Zlíchov 1914) nebo se stát součástí obecní samosprávy. Zapojit se a být aktivní má smysl!