Přeskočit na obsah

Jan Jelínek

Majetek má sloužit veřejnosti

Podnikatel

KDU-ČSL

Celý život žiji na Praze 5, takže znám mnoho radostí i starostí této městské části. Naše městská část nevzkvétá, spíše přešlapuje na místě. Tato situace mě mrzí o to víc, kolik je zde příležitostí to změnit. Řada míst na Praze 5 se mění prakticky před očima, ať už se jedná o bývalé Smíchovské nádraží, Lihovar nebo oblast Waltrovky a Radlic. Vedení Prahy 5 ale tomuto rozvoji spíše přihlíží než aby se aktivně podílelo na jeho podobě. 

Něco málo o mně – letos mi bylo padesát, celý život žiju na Malvazinkách a jsem podnikatel a s manželkou vychováváme tři děti. Do komunální politiky a KDU-ČSL mě přivedla moje maminka Eliška Jelínková, která působila po roce 1990 v komunální politice na Praze 5, a to i na postu starostky a místostarostky. V roce 2020 mě členové zvolili předsedou KDU-ČSL Praha 5.

Již od mládí jsem se aktivně účastnil a stále účastním v místní samosprávě, a to jako člen komisí či výborů. Minulé období jsem byl členem Výboru majetku a investic. I když jsem tam byl za opozici sám, tak se mi podařila řada věcí – například zabránit nesmyslnému prodeji bytů a nebytových prostor. 

Mojí snahou je zachování a řádné využití majetku patřícího městské části, a to především bytů a nebytových prostor. Navyšování tohoto majetku právě v oblasti bytů. Co nejlepší využití dotací od státu, hl. města Prahy či EU, důsledná kontrola firem hospodařících s městským majetkem. Dále je to ochrana a dobré využití vodních zdrojů patřících městské části a s tím spojené zapojení vodních prvků do veřejného prostoru. 

Velkým tématem jsou pro mě smlouvy s developery, kde si myslím, že by městská část měla postupovat mnohem razantněji a lépe vymáhat, aby se v nové výstavbě počítalo s veřejnou vybaveností a aby městská část měla možnost získat za zvýhodněných podmínek část budovaných bytů.